PAR SPICĒM

Ūdens spice – kā tā darbojās?

Ūdens spice pēc būtības ir ļoti vienkārša, tā parasti ir polietilēna vai metāla caurule kurā saurbti daudzi mazi caurumi, kuriem pa virsu ir cieši piestiprināts smalks metāla vai neilona siets

Filtrācijas siets nodrošina, lai spices caurulē ieplūst tikai ūdens, bet pašas smiltis paliek sieta ārpusē.

Ūdens spice tiek ierīkota smilšainā gruntī un ierīkošanas dziļumu izvēlās tā, lai filtrācijas siets atrastos pietiekoši dziļi zem ūdens līmeņa, bet pašas smiltis ap filtrācijas sietu būtu irdenas un ūdens caurlaidošas.

Arī dziļums kādā sākas gruntsūdens ir ļoti svarīgs normālai ūdens sūkņa darbībai. Jo dziļāk sākas ūdens līmenis, jo ūdens sūknim būs grūtāk ūdeni “vilkt” augšā un tādejādi var kristies ūdens ražība.

Vai spici var ierīkot jebkurā vietā?

Kā jau iepriekš tekstā minēts – ir ļoti svarīgi, lai vietā, kur vēlaties ierīkot spici, būtu “atbilstošas” smiltis ūdens spices ierīkošanai. Ja smilts ir graudaina (irdena) un gruntsūdens līmenis nesākas dziļāk par 6m no zemes virsmas, tad spici ierīkot nevajadzētu būt nekādām problēmām.

Ja smiltīs nav pārāk liels māla piejaukums, tad joprojām spici ir iespējams ierīkot, bet ūdens ražība no šādas spices jau būs krietni mazāka, jo māls kā izolējošais materiāls apgrūtina ūdens kustību gruntī. Šādā gruntī situāciju uzlabo spices filtrācijas sieta pagarināšana, smalkāka sieta izvēle un spices caurules diametra

palielināšana. Iegūtais ūdens no šādām smiltīm reizēm ir “tumīgs”, jo māla putekļus nav iespējams ar sietiņa palīdzību tik labi nofiltrēt.

Ja vietā, kur vēlaties ierīkot spici ir mālaina zeme, tad visticamākais, ka ar spices ielikšanu nebūs līdzēts un atliks vien izvēlēties kādu no citiem ūdens ieguves veidiem – grodu aku vai dziļurbumu.

Lai uzzinātu par spices ierīkošanu Rīgā un Rīgas rajonā, jūs variet sazināties ar mums, bet ja atrodaties tālāk no Rīgas rajona un jums ir mālaina/akmeņaina zeme, iesakām konsultēties ar aku racējiem vai dziļurbējiem (telefona numurus atradīsiet sadaļā “Kontakti”).

 

Vai var ticēt āderēm?

Āderu meklēšana tieši ziemeļu tautu valstīs ir ļoti izplatīts veids kā “atrast ūdeni” un paaudžu paaudzēs šo amatu pielieto vietējie aku rakšanas meistari, un reizēm pat spices ierīkošanas meistari apgalvojot ka spēj “paredzēt” ūdens atrašanās vietu un dziļumu, jeb tā saucamās “pazemes upes”. Arī Latvijā netrūkst cilvēku, kas tic šādām pārdabiskām spējām. Ja mēs pievēršamies šim jautājumam tīri balstoties uz loģiku un pierādījumiem, tad joprojām NAV zinātniski pierādīts, ka āderes eksistētu un ka tās jebkādā veidā norādītu uz kādu ūdens dzīslu (vai pat vienkārši ūdeni spainī).

Smilšainā vietā, pat tīri teorētiski “meklēt āderes” nav loģiska pamatojuma, jo ūdens būs jebkurā vietā kur urbs spici un ūdens līmenis sāksies vienā un tajā pašā dziļumā, lai kur arī mēģinātu – (savienoto trauku princips).

Lai vieglāk būtu vizualizēt iepriekš minēto principu, pieņemsim ka Mārupe ir, kā liela vanna, tagad piebērsim vannu pilnu līdz augšai ar akmens šķembām (kas reprezentē smiltis) un pieliesim vannu līdz pusei ar ūdeni. Tātad – jebkurā stūrī vannā iespraužot metāla caurulīti (spici) mēs atrastu ūdeni, vienā un tajā pašā dziļumā.

Pareizais veids, kā “atrast” ūdeni ir izpētīt grunts slāņus urbšanas laikā un vadoties pēc ģeoloģiskajām grunts īpašībām un ūdens plūsmas tajā, izvēlēties spices dziļumu. Šo zinātni sauc par Hidroģeoloģiju.

 

Spices ierīkošana vai dziļurbums – kādas ir atšķirības?

  • Spices ierīkošanai, vispirms tas ir Diametrs – Polietilēna spicēm visizplatītākais diametrs ir 32mm un metāla spicēm – 40mm (jeb 1 ¼”). Ūdens spici aprīko ar virszemē novietojamu ūdens sūkni, jeb tā tautā dēvēto “hidroforu”. Savukārt dziļurbuma diametrs ir sākot no 80mm. Pateicoties lielākam caurules diametram, tajā var ievietot iegremdējamo sūkni un ūdens līmenis no zemes virsmas vairs nav svarīgs, jo iegremdējamais sūknis “ņem” ūdeni ap sevi un “stumj” uz augšu.

 

  • Ierīkošanas iespējas – Ja ūdens spici ierīkot var tikai smilšainā gruntī un nav iespējams tikt cauri dolomītam, smilšakmenim un citiem cietiem iežiem, tad dziļurbumu var ierīkot jebkurā vietā visā Latvijas teritorijā un urbšanas dziļums var sasniegt pat 400 metrus.

 

Vadīties tikai pēc dziļuma nebūtu īsti pareizi, jo dažkārt spices var sasniegt pat 50m dziļumu, bet dziļurbums var būt tikai 10m dziļš.

 

Polietilēna spices un metāla spices – ar ko tās atšķirās?

 

Polietilēna spices ir samērā moderns risinājums un tās pirmo reizi Latvijā parādījās aptuveni pirms 25 gadiem. To ķīmiskā izturība ir pielīdzināma nerūsējošam tēraudam – tās nerūsē, neoksidējas un visā garumā nav nevienas savienojuma vietas, kas padara gaisa piesūkšanu caur “izpuvušiem” un vaļīgiem savienojumiem neiespējamu, kā arī krietni atvieglo montāžu. Virsū visbiežāk tiek uztīts speciāls neilona siets, kura galvenās īpašības ir tā stiprība un ilgmūžība. Nelielas elastības dēļ, siets ar ūdens sūkņa radītajiem hidro-triecieniem “kustas” un spēj labāk sevi attīrīt no uzaugumiem, kas veidojas sliktas ūdens kvalitātes dēļ. Priekšrocība polietilēna spicei ir arī tāda, ka meistars ierīkojot spici pēc nepieciešamības var pagarināt (pielikt klāt) spices filtra garumu un tas ļoti nesadārdzinās galējās izmaksas. Polietilēna spices ierīko pārsvarā elektrisko vai benzīna ūdens sūkņu vajadzībām. Lai uzmontētu rokas pumpi, nepieciešams izgatavot speciālu “plauktiņu” vai augšējais  posms caur pāreju ir jāliek metāla, mēs šādas spices saucam par “Hibrīdiem”. Ierīkošana polietilēna spicēm ir savādāka nekā metāla spicēm – lai tās netiktu mehāniski bojātas un nesaplēstu sietu, no sākuma urbums tiek veidots ar metāla “segcauruli” kas ir pietiekoši liela, lai tajā ievietotu polietilēna spici. Kad ir atrastas pareizais dziļums un atbilstošas smiltis, segcauruli izskalo un iekšā liek polietilēna spici, tālāk metāla cauruli velk ārā, bet zemē paliek tikai polietilēna spice, ko pēc ierīkošanas atskalo ar darba sūkni līdz vizuāli tīram ūdenim.

 

Metāla spices Latvijā ir joprojām diezgan izplatītas, tās filtrācijas sietu parasti izvēlas misiņa vai nerūsējošā tērauda, bet pēdējā laikā ir sastopamas arī ar neilona sietu. Galvenā atšķirība ir tās diametrā un to, ka ierīkojot pati spice tiek montēta pa gabaliem ar metāla cauruļu posmiem un “muftām”. Šādas spices var ierīkot dažādos veidos – urbt ar spirālēm “šnekiem”, ar dubļu cirkulāciju, lielu ūdens spiedienu vai iesist ar rokām vai “ievibrēt” ar ekscentrisku vibromotoru. Bieži vien meistariem pieejamās tehnikas izmēri neļauj strādāt šaurās telpās un benzīna dzinēju dēļ ar ko aprīkotās iekārtas ir vairāk piemērotas strādāšanai klajā laukā. Palielināts diametrs ir “iegājies” no tiem laikiem, kad šādas spices sita iekšā zemē ar veseri, mazāka diametra spices vītnes vienkārši neizturētu tādus triecienus un pati caurule sāktu deformēties (polietilēna spicēm filtrācijas laukumu palielina ar filtra garumu nevis diametru). Metāla spices kurām filtrācijas siets ir no misiņa, pie sliktas ūdens kvalitātes ātrāk aizaug un to tīrīšana ar ķīmiju, var būt par iemeslu sietiņa saplīšanai, bet tīrīšana ar gaisa kompresoru nedotu nekādu efektu, jo sieta apaugums ir ciets kā akmens. Tādos gadījumos labāk ir izraut veco spici ārā, nomainīt visu filtra posmu un iedzīt to atpakaļ.

 

Spices ierīkošana ir jāsaskaņo būvvaldē?

Spices ierīkošana līdz 20 metru dziļumam nav jāsaskaņo būvvaldē un par to nav jāmaksā “zemes dzīļu resursu izmantošanas nodoklis”. Arī spices atrašanās vieta ir pēc jūsu izvēles – to var ierīkot pie kaimiņu žoga cik vien tuvu vēlaties, tās var ierīkot iekšā telpā, pagrabā vai tuvu pamatiem. Ūdens spices nekādi neietekmē grunts mehāniskās īpašības ap ierīkošanas zonu. Vienīgais, ko vajadzētu ievērot (sevis labad) – lai kanalizācijas infiltrācijas lauks nebūtu tuvāk par 15m no spices ūdens ņemšanas vietas, jo reizēm piesārņojums ūdenī var nonākt līdz spicei arī pēc ilgāka laika perioda un šādos gadījumos spices lietot nevajadzētu. Šādu ūdeni ar parastām ūdens attīrīšanas iekārtām nofiltrēt nevar.

 

Spices ūdens kvalitāte.

Spices ūdens kvalitāte ir bieži apspriests temats. Var šķist, ka ūdens no dziļurbuma vienmēr būs tīrāks un labāks nekā no spices un lai iegūtu labāko ūdeni ir jāurbj pēc iespējas dziļāk, bet ne vienmēr tā ir. Reizēm Rīgā un Rīgas rajonā tieši no samērā seklām spicēm (līdz 10m dziļumam, kas uztver “virsējos” ūdeņus, ūdens kvalitāte ir labāka nekā no dziļākiem urbumiem. Protams  katrā reģionā ir savas gruntsūdens īpatnības un nepieciešamais dziļums, bet apvidus “tips” parasti nosaka, kāda būs paredzamā ūdens kvalitāte. Piem., ja atrodaties blakus purvam, ūdens kvalitāte paredzama sliktāka (iedzeltens, sērūdeņradis, dzelzs utt.) nekā tas paredzams zonās ar dzeltenām kāpu smiltīm, bet protams ir izņēmumi un tos katrs meistars pēc pieredzes var pateikt, pat pirms spices ielikšanas. Pat šķietami vizuāli tīru spices ūdeni pirms neesat uztaisījuši ūdens analīzes, pārtikā lietot nav ieteicams.